Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Дата: 01.12.2021 15:48

1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та рішення Генеральної Асамблеї ООН, прийнятими 1988 року. З того часу минуло більше 30 років, але проблема боротьби з поширенням ВІЛ інфекції/СНІДу залишається досить актуальною для багатьох країн світу.

Метою Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом є підвищення обізнаності населення про ВІЛ-інфекцію/СНІД і демонстрація міжнародної солідарності перед загрозою пандемії.

В Україні живе 251 168 людей з ВІЛ. Але кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує лікування.

Попри те, що вакцини від ВІЛ не існує, можна залишатись стійким до цієї хвороби. І тестування є першим кроком, аби продовжувати повноцінне життя: мріяти про майбутнє, створювати сім’ю та народжувати дітей навіть за умов позитивного статусу. Людина може розпочати прийом антиретровірусної терапії, відтак вірус імунодефіциту не розвиватиметься в її організмі.

Довідка про епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні (за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України):

• Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб.
  • Кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує лікування (АРВ-терапію).
  • За оціночними даними, на початок 2020 року в Україні проживає 251 168 людей з ВІЛ.
  • Станом на 1 жовтня 2021 року 129 022 ВІЛ-позитивних українців отримують лікування АРВ-терапією (тоді як ще у 2009 році — лише 15 871 особа). Терапія дозволяє людям із ВІЛ жити.
  • Основним шляхом передачі ВІЛ залишається статевий — 71 %.
  • Вчасне діагностування ВІЛ-статуса та початок лікування гарантує можливість довгого повноцінного життя.
  • Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним. Швидкий тест на ВІЛ можна пройти у свого сімейного лікаря.
  • Безкоштовно замовити оральний тест на ВІЛ додому чи знайти найближчий до вас пункт тестування можна за посиланням.