День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Дата: 18.05.2021 11:46
Кількість переглядів: 497
Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один із прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Депортація кримських татар ініційована радянською владою розпочалась через тиждень після вигнання нацистів з Криму 13 травня 1944 року, звинувативши останніх у дезертирстві та колаборації з ворогом злочинний радянський режим депортував на загальне «спецпоселення» до Центральної Азії понад 183 тисячі кримських татар, на примусові роботи до Московського вугільного тресту – 5 тисяч, до таборів фронтового резерву – 6 тисяч та ще стільки ж до ГУЛАГу. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку. Також із Криму було вигнано понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турок і ромів.
Упродовж багатьох років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій. У 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом останнього року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників. Україна ніколи не відмовлялася від визнання актів органів колишнього СРСР щодо відновлення прав депортованих, а з часу проголошення незалежності взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян, включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації.
Закладами культури громади було підготовлено наступні онлайн заходи:
Григорівський СБК «Зламані крила свободи»:
https://drive.google.com/file/d/1PesTgoFoj4QFF2mVc7ZitLl-7K8rC87P/view?usp=sharing
Павлівський СБК «День пам’яті жертв депортації»:
https://drive.google.com/file/d/1gYM1AsiFxDqBa_73reLsuzGDif7K9YCX/view?usp=sharing
Строганівський СБК «Пам’ять жива»:
https://drive.google.com/file/d/1wb09Xy1gPkSx3dXqwpnOlvYrWvU29uoK/view?usp=sharing
Іванівський СБК «Геноцид кримськотатарського народу»:
https://drive.google.com/file/d/1CzvqnsIJOqophhixH3TVNrTmuPZ91Szi/view?usp=sharing
Статтю підготували начальник відділу освіти,
культури, туризму. молоді та спорту Є.М. Корнієнко
та інспектор з питань культури, туризму та спорту Ю.В. Балясна
« повернутися