День пам’яті героїв Крут

Дата: 29.01.2021 08:17

29 січня ми вшановуємо пам’ять полеглих у бою під Крутами та подвиг захисників української державності, які 103 роки тому затримали наступ радянської армії на Київ.

У ході “жовтневого перевороту” після захоплення залізничної станції Бахмач 28 січня, радянські армії з’єдналися під командуванням Михайла Муравйова. Більшовики почали рухатися в бік Києва. Проте вже наступного дня на станції Крути їхній наступ зупинили українські частини, до яких підійшло підкріплення – учні Київської юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького та Помічного студентського куреня Січових стрільців (18–20-річні юнаки з Університету святого Володимира, Українського народного університету, Київської гімназії Кирила та Мефодія). До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналися близько 80 добровольців із підрозділів Вільного козацтва з Ніжина.

29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.

Завдяки вигідній позиції і героїзму, військам УНР під командуванням Аверкія Гончаренка вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії.

За різними оцінками під Крутами загинуло від 70 до 100 українців.

Затримавши ворога на чотири дні, українські війська дали змогу укласти мир між урядом Української Народної Республіки і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору.

Брестський мир означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин, згодом українські війська за підтримки німецьких та австро-угорських (відповідно до Брестського договору) звільнили від більшовиків практично всю Україну.

Закладами культури громади було організовано онлайн заходи:

- Григорівський СБК «Крути – бій за майбутнє»:

- Павлівський СБК «На Аскольдовій могилі український цвіт»:

- Строганівський СБК «Трагедія. Подвиг. Пам'ять»

- Іванівський СБК «Герої Крут»

.

Статтю підготували

начальник відділу освіти, культури,

туризму, молоді та спорту Є.М. Корнієнко

спільно із інспектором з питань культури,

туризму та спорту Ю.В. Балясною