Легальні доходи - основа стабільного майбутнього

Дата: 29.01.2020 08:28

Пенсійний фонд України виконує одну із  найважливіших соціальних функцій в державі – здійснює пенсійне забезпечення наших громадян. Основними чинниками, які визначають розмір пенсії є стаж роботи та розмір заробітної плати, з якої сплачені страхові внески. Тому, для працюючих осіб важливо отримувати заробітну плату офіційно, все, що «ховається в кишені», на розмір пенсії ніколи не вплине.

Недотримання роботодавцями законодавства про оплату праці, ведення подвійної бухгалтерії, нелегальна зайнятість з   використанням праці працівників без укладення трудових угод - всі ці явища не лише негативно впливають на стан наповнення  місцевого та пенсійних бюджетів, а також погіршують соціальний захист працівників.

Працюючі особи, зайняті у несумлінних  страхувальників, погоджуючись на такі умови оплати праці, мають знати, що страховий стаж в них зараховується  не в повному обсязі, і як наслідок – пенсія в кращому випадку буде    мінімальною.

Починаючи з 2004 року, громадянам України страховий стаж в повному обсязі зараховується лише за умови сплати внесків до Пенсійного фонду України у розмірі не меншому  за мінімальний страховий внесок, розрахований з мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством за відповідний період.

На сьогодні сплачувати страхові внески мають всі, хто використовує найману працю, без будь-яких винятків. За осіб, що працюють на  підприємствах та організаціях,  обов’язок щодо своєчасної та повної сплати єдиного внеску покладено на роботодавця, тобто на посадових осіб.  Якщо людина працює у приватного підприємця, то саме підприємець зобов’язаний щомісячно перераховувати до Державної податкової служби внески від заробітку найманого працівника.

Легальна робота – це належно оформлені трудові відносини.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та Повідомлення органу Державної податкової служби про прийняття працівника на роботу.

Трудовий договір може бути:

- безстроковим, що укладається на невизначений строк;

- укладеним на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;

- таким, що укладається на час виконання певної роботи.

МІНІМАЛЬНІ ГАРАНТІЇ:

* мінімальна заробітна плата - встановлений законодавством мінімальний розмір оплати праці за виконану місячну (годинну) норму праці (з 01.01.2020 року - 4723 грн);

* тривалість  робочого часу - не може перевищувати 40 годин на тиждень (ст.50 КЗпПУ);

* робота у вихідний день, святковий та неробочий час може компенсуватися наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (ст.72 КЗпПУ);

* щорічна відпустка із збереженням місця роботи і заробітної плати (не менше 24 календарних днів за відпрацьований рік);

* індексація заробітної плати у встановленому законодавством порядку (ст.95 КЗпПУ)

* оплата праці за понадурочний час оплачується у подвійному розмірі (ст.106 КЗпПУ)

Фінансова відповідальність

Відповідно до ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу за:

Порушення

санкція

- фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);

- оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;

- виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків;

30 мін.з/п за кожного працівника щодо якого скоєно порушення

- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі;

3 мін. заробітні плати

- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;

10 мін. з/п

за кожного працівника

- недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу""Про альтернативну (невійськову) службу""Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

10 мін. з/п

за кожного працівника щодо якого скоєно порушення

- недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні.

від 1 мін. з/п до 100 мін.з/п

Головне управління Пенсійного фонду України