Громадське здоров'я в Україні
Дата: 15.05.2019 11:46
Кількість переглядів: 561
З 6 по 13 квітня в Україні тривав Всеукраїнський тиждень громадського здоров'я, який ініційований Центром громадського здоров'я і пов'язаний із Всесвітнім днем здоров'я (7 квітня). Відповідно до плану заходів, який був затверджений Урядом, у всіх регіонах проводилися активності, спрямовані на залучення людей до здорового способу життя, правильного харчування, колективної відповідальності за здоров'я всього населення України.
Громадське здоров'я – це здоров'я населення вцілому, обумовлене і біологічними, і соціальними факторами. Громадське здоров'я як система знань полягає у вивченні та розробці стратегічних та тактичних медико-соціальних пропозицій, які спрямовані на підвищення якості та тривалості життя населення. Класичні приклади – вакцинація, боротьба з тютюном, програми із заохочення до здорового способу життя, тощо.
У розвинених країнах громадське здоров'я (Public Health) як науково-практична дисципліна існує давно. Провідні університети готують фахових спеціалістів з питань Public Health, які надалі займаються розробкою пропозицій для покращення фізичного та психічного стану суспільства, а також втіленням їх у життя.
Нам, як жодній іншій країні Європи потрібна потужна система громадського здоров'я. Ми, на жаль, перші в Європі за кількістю ВІЛ-позитивних, в нас досі не вирішена проблема туберкульозу... Ми – країна, де сталася ядерна катастрофа... Більше 8% українських земель під сміттєзвалиськом. Низку індустріальних районів України можна сміливо назвати зонами екологічного лиха, але там і досі живуть люди, які часто помирають дуже рано, не доживаючи навіть до пенсійного віку.
У межах виконання зобов'язань, що стосуються Угоди про Асоціацію з ЄС, в Україні був створений Центр громадського здоров'я (ЦГЗ). Такі центри вже давно функціонують у США та країнах Європи, і основною їх місією є контроль над інфекційними та неінфекційними хворобами, пропаганда здорового способу життя, підвищення тривалості та якості життя.
« повернутися