Які загрози несе Україні популярний соціальний сервіс?
Дата: 02.10.2024 14:11
Кількість переглядів: 46
Поки представники спецслужб, активісти, медійники, фахівці з безпеки попереджають про небезпеку Telegram, українці масово користуються ним. Подекуди щиро не розуміючи, чому в українському суспільстві все частіше звучить дискусія щодо небезпеки цього цифрового інструменту.
Саме тому не буде зайвим вкотре нагадати про те, чому ж Telegram це проблема - і при використанні його як месенджера, і, чи не в першу чергу, в контексті перетворення цієї платформи на основний інструмент споживання новин українцями. Особлива небезпека цієї ситуації на третьому році війни лише посилилась, не дивлячись на постійні заяви про небезпеку цього продукту та навіть спроби інституційного й законодавчого вирішення цієї проблеми.
Авторка: Надія Баловсяк, ІТ-журналістка, дослідниця, кандидатка наук. Доцентка Школи журналістики та комунікацій УКУ
Telegram: повідомлення, канали та боти
Створений російським бізнесменом Павлом Дуровим, Telegram спочатку розроблявся як захищений месенджер. Навіть попри те, що функції захисту не є стандартними для цього продукту, тобто такими, які використовуються за замовчуванням. І хоча маркетинг Telegram побудований на ідеї його безпеки, існує більш ніж достатньо доказів хибності цих тверджень.
Унікальною функцією Telegram стали канали - таку назву отримали спеціальні акаунти, які дозволяють публікувати контент, а іншим юзерам цього сервісу підписуватися на канали й читати їх оновлення.
Іще одна цікава можливість Telegram - боти. Таку назву мають автоматизовані акаунти, які дозволяють спростити передачу даних чи використання певних стандартних функцій по отриманню інформації. Українцям, до прикладу, добре відомі боти для взаємодії із постачальниками комунальних послуг. Іще однією унікальною функцією Telegram стала можливість створення чатів на велику кількість користувачів - до 200 тисяч юзерів. Такі можливості наразі не пропоную жоден інший комунікаційний сервіс.
(не)Очікувана популярність із незаконним присмаком
Telegram спершу став популярним як месенджер, згодом його популярність зросла саме завдяки каналам. На платформі стали з'являтися величезна кількість каналів-блогів на різну тему. Люди використовували платформу як месенджер, тобто для обміну повідомленнями та одночасно підписувалися на канали на різну тематику. Поступово в Telegram стали приходити й традиційні медіа.
Завдяки дуже м'якій політиці модерації, або майже повній її відсутності, в Telegram можна було знайти канали на будь-який смак. Це були й тематичні канали - аналоги блогів, й ті, які пропонували відверто незаконний або напівзаконний контент. В Telegram є канали, які пропонують завантажити піратські книги, музику чи фільми, такі, що продають персональні дані й дозволяють «пробити» людину по точковим даним про неї або автомобіль по його реєстраційному номеру. Часто популярні інстаграм-блогери створювали Telegram-канали, аби ділитись в них улюбленою музикою.
Окремою історією стало відверто незаконне використання Telegram - ця платформа стала інструментом для поширення інформації про наркотичні речовини в Україні. Закордоном її теж використовували для незаконної діяльності, в тому числі для поширення контенту, який заборонено іншими онлайн-сервісами. Мова йде про контент із елементами насилля чи порнографії із неповнолітніми. Полюбляли Telegram й фінансові шахраї або ті, хто займався криптовалютними операціями.
Український сегмент телеграму: від «Джокера» й «Легітимного» до «Трухи» і «Ванька»
Популярність Telegram в Україні розпочалась в 2018–2019 році. Приблизно в той час особливо популярними стали канали, які публікували буцім-то політичні інсайди. Серед них – «Джокер», «Легитимный», «Дама с косой» та багато іншого. Попри те, що час від часу СБУ робила заяви про те, що ці канали працюють під управлінням людей, дотичних до російських спецслужб, ніхто не поспішав їх блокувати чи закривати сервіс. Успішною операцією по блокуванню Telegram-каналу в Україні можна назвати закриття низки Telegram-ботів, які дозволяли отримати персональні дані людини - за заданими іменем та прізвищем ці боти відображали інші дані про людину: номер телефону, адресу проживання. номер автомобіля чи інші відомості. Бот безкоштовно пропонував перегляд 2–3 прізвищ, решта запитів він виконував на платній основі.
З початком великої війни популярність Telegram в Україні зросла іще більше. В перші місяці на фоні часткової розгубленості влади та проблем у комунікації щодо ситуації та дій для цивільних саме Telegram став основним джерелом отримання інформації про війну та події, дотичні до неї. Telegram приносив українцям вістки про останні новини, допомагав дізнаватися про повітряні тривоги, атаки на військову та цивільну інфраструктуру. Динаміка особливостей медіаспоживання українців з початку війни лише посилювала ситуацію перших днів війни: українці за весь час великої війни отримують новини, в першу чергу, з соціальних мереж, а серед них, в першу чергу, з телеграму.
Окрім того, Telegram стали використовувати й різноманітні офіційні структури - вони створили Telegram-боти, за допомогою яких українці могли передавати інформацію про ворогів. Правда, у квітні 2024 року ці Telegram-боти були заблоковані платформою. Причина цього блокування достеменно невідома до цього часу - представники компанії Telegram обмежилися туманним формулюванням про ненавмисну помилку, через яку ці боти було заблоковано.
Telegram для України - зручний сервіс чи прихована загроза
Роздумуючи про український Telegram-феномен, мимоволі виникає запитання: чим же є цей сервіс для українського суспільства - це зручний інструмент комунікації та поширення контенту чи все ж загроза (прихована чи очевидна).
Насправді відповідь на це запитання більш ніж очевидна: Telegram несе більше загроз, аніж пропонує переваг.
Можна виділити наступні основні загрози телеграм для України:
- небезпека комунікацій
Мова йде про використання цього додатку як інструменту комунікацій військовими, спецслужбами, волонтерами, людьми в окупації, тобто тими, що ведуть чутливу переписку, яка може бути цікавою ворогу. Як не дивно, ця загроза Telegram є меншою за інші. В українському медіапросторі та й в експертному середовищі фахівців з кібербезпеки було дуже багато повідомлень про небезпеку Telegram як месенджера. До розповіді про цю загрозу телеграм долучилися й закордонні медіа, до прикладу, Wired. Та й історія з арештом Павла Дурова й інформація про те, що Telegram активно використовують злочинні угрупування, а поліція надсилає запити в компанію, на які та нарешті почала реагувати, не додають реноме Telegram як захищему інструменту для комунікацій.
- вплив на медіапростір
Ця загроза Telegram є більшою та має серйозніший вплив на українське суспільство. Адже українці, які черпають новини та неперевірену інформацію з Telegram-каналів, часто анонімних й таких, які не гребують фейками, стають жертвами російської пропаганди чи інших операцій ворожого впливу. А наслідок цього - розрізненість українського суспільства, недовіра до влади, сприяння поширенню фейків, низька інформаційна гігієна, яка веде до ще більших вразливостей цієї категорії людей.
Проте повне блокування цього додатку в Україні, враховуючи залежність українського інформаційного простору від Telegram та Telegram–каналів, не буде найкращим вирішенням цієї проблеми.
Що робити Україні з Telegram
Ситуація, в якій опинилась Україна та її медіапростір, потребує реакції та прийняття певних рішень.
Що стосується Telegram як медіа, то запровадження реєстрації цих каналів у відповідності із Законом про медіа й відповідне маркування зареєстрованих каналів (й відсутність такого маркування для незареєстрованих) - це перший та найпростіший спосіб боротьби з Telegram-каналами, які мімікрують під надійні медіа. Іще один варіант розвитку подій - недопустимість використання Telegram як платформи офіційними структурами. Саме це пропонується у законопроекті №1115 Миколи Княжицього, поданого до Верховної Ради ще в березні 2024. Цей законопроект не передбачає блокування Telegram, натомість запроваджує заборну на використання цього інструменту державними структурами, якщо саме платформа не виконає певні вимоги. Серед них - розкриття структури власності (та відсутність зв’язку між платформою та російськими структурами), поява в країні представника платформи та іще декілька.
Ймовірно можуть бути й інші сценарії реакції на українську Telegram-залежність. Проте очевидно, що час спостереження за цим феноменом українського інформаційного простору уже спливає. Настав час конкретних кроків.
Джерело: Сайт «Інтернет свобода»
« повернутися