Про використання найманої праці та оформлення трудових відносин
Дата: 01.07.2021 10:15
Кількість переглядів: 1130
Державна служба України з питань праці відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, з питань виявлення неоформлених трудових відносин.
Такі явища як неформальна економіка й незадекларована праця не тільки обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вони сприяють створенню й існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які в повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці та соціального забезпечення працівників.
Незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників, сприяє ухиленню від сплати податків, зменшує надходження до державного й місцевих бюджетів. Працівники, які не мають належним чином оформлених трудових відносин, позбавляються права на гідні умови праці, захист своїх інтересів у сфері праці, гарантій у соціальному захисті.
Проблеми неформальної економіки й незадекларованої праці є однією з потужніших перешкод для всіх країн у забезпеченні гідної праці й високих темпів зростання.
За різними підрахунками частка працівників, які працюють без оформлення трудових договорів та не сплачують податки, складає 25-30 % залежно від регіону, галузі, кваліфікації роботи тощо. За останніми оприлюдненими даними на офіційному сайті Державної служби статистики України кількість неформально зайнятого населення становить 3237,8 тисяч осіб (21 % від загальної кількості зайнятого населення, тобто кожен п’ятий), з яких зайнятість у неформальному секторі економіки становила 56 % від загальної кількості осіб, які зайняті неформально, тобто 1813,9 тисяч осіб.
Саме тому, одним з основних напрямків роботи Держпраці є зниження рівня незадекларованої праці.
Є два способи безпосереднього впливу на рівень незадекларованої праці: інформаційно-роз’яснювальна робота та, власне, інспекційні відвідування і застосування фінансових санкцій до роботодавців, які не реагують на попередження та вдаються до використання незадекларованої праці.
Так, в рамках виконання Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік Держпраці за участі представників заінтересованих державних органів та соціальних партнерів з початку року проводиться національна інформаційно-роз’яснювальна кампанія про переваги задекларованої праці та ризики незадекларованої праці для працівників та роботодавців.
З 01.07.2021 стартує інспекційна компанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин у суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності, які мають ризики використання незадекларованої праці та відсутня позитивна динаміка щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками після проведених інформаційних заходів.
З метою запобігання використанню незадекларованої праці, у тому числі у неформальному секторі економіки, повідомляємо про закінчення інформаційно-роз’яснювальної компанії і початок інспекційної компанії з питань виявлення неоформлених трудових відносин.
Посилання на інформаційні матеріали щодо незадекларованої праці – https://dsp.gov.ua/podolannia- nelehalnoi-zainiatosti/.
« повернутися